خانه / اخبار پزشکی / برنامه وزارت رفاه برای همسان سازی حقوق بازنشستگان

برنامه وزارت رفاه برای همسان سازی حقوق بازنشستگانسلامت نیوز:سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برنامه های ویژه ای برای اقشار کم درآمد و دهک های مختلف جامعه دارد که یکی از آنها اختصاص کالا های اساسی با نرخ ارز دولتی به اقشار ویژه است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایران ،انوشیروان محسنی بندپی در مراسم قدردانی از بازنشستگان کشوری اظهار داشت: سن امید به زندگی در حال حاضر برای زنان به بالای ۷۷ سال و برای مردان به ۷۳ سال رسیده است.وی با اشاره به اینکه نسبت شاغلین به بازنشستگان تغییر کرده است، گفت: در حال حاضر ۴.۹ درصد ورودی و ۸.۸ درصد خروجی بازنشستگان را داریم این در حالی است که در سال ۵۴ نسبت شاغلین به بازنشستگان ۲۵ به ۱ بوده است و در سال ۹۶ نیز ۶.۳ به یک درصد بوده است که تمام این موارد نشان می دهد با یک بحران در صندوق های بازنشستگی روبه رو هستیم. محسنی بندپی گفت: در حال حاضر یک میلیون و ۴۰۰ هزار بازنشسته کشوری و سه میلیون و ۲۰۰ هزار بازنشسته تأمین اجتماعی و همچنین ۸۹ هزار بازنشسته صندوق فولاد تحت پوشش هستند که از میان ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار فرد بالای ۶۰ سال، بیش از ۶۰ درصد تحت پوشش صندوق های بازنشستگی هستند.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: البته ۲۰ درصد سالمندان زنان و ۱۰ درصد سالمندان مردان تنها زندگی می کنند و افرادی را داریم که از هیچ گونه حمایت مالی و بازنشستگی برخوردار نیستند.وی ادامه داد: به دنبال همسان سازی حقوق بازنشستگان هستیم چرا که وضعیت نامطلوب اخیر باعث شده قدرت خرید جامعه کارگری و بازنشستگی و اقشار مختلف مردم ۳۰ درصد کاهش پیدا کند که البته اقشار کم درآمد و بازنشستگان تحت فشار بیشتری هستند. او اظهار داشت: هر سه صندوق تأمین اجتماعی، کشوری و فولاد را مکلف کردیم و به آنها نامه زدیم که دغدغه خرید خدمت سلامت را از بازنشستگان بردارند تا از یک بیمه تکمیلی کاملی برخوردار باشند و از سوی دیگر، بیمه پایه نیز باید برای همگان باشد.
وی تصریح کرد: باید از بنگاهداری به سمت سهامداری حرکت کنیم و سود سرمایه گذاری برای حمایت های اجتماعی لحاظ شود. محسنی بندپی تأکید کرد: شنیدن حرف های بازنشستگان راهبرد دولت روحانی است و برنامه های ویژه ای برای اقشار کم درآمد و دهک های مختلف جامعه دارد که یکی از آنها اختصاص کالا های اساسی با نرخ ارز دولتی به اقشار ویژه و همچنین توجه و حمایت اجتماعی از پنج دهک اول جامعه است.
ساخت دهکده ۴۰ هکتاری سلامت مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری نیز در این مراسم با بیان اینکه اگر امیدآفرین نباشیم یقیناً جامعه با بحران های اجتماعی بزرگتری روبه رو خواهد شد، عنوان کرد: درجلسه ای که با استاندار تهران داشتیم مقرر شد تا ۴۰ هکتار زمین بدهند و دهکده سلامت بازنشستگان در نقطه ای خوب و مرغوب از تهران ساخته شود.جمشید تقی زاده گفت: یک میلیون و ۳۷۱ هزارنفر تحت پوشش داریم و صندوق یک بنگاه اقتصادی اجتماعی با رویکردی اجتماعی است و خدمات اجتماعی را با حفظ کرامت به بازنشستگان ارائه می کند.وی افزود: صندوق بازنشستگی کشوری را نباید با یک سازمان صرف اقتصادی و اجتماعی یا مجموعه ای متصل به دولت درنظر گرفت، بلکه صندوق محل زندگی بازنشستگان است.
او با بیان اینکه صندوق با رویکرد بهبود وضعیت معیشتی، بهبود خدمات درمانی و ایجاد اشتغال برای خانواده آنان برنامه هایی را شروع کرده که در نیمه دوم سال با توان بیشتر ادامه می یابد گفت: همایش روز تکریم بازنشستگان به عنوان جریانی پویا و بالنده جایگاه ویژه ای یافته است. در دولت تدبیر پاسداشت منزلت اجتماعی بازنشستگان به مثابه اصلی مهم در رأس برنامه ها اعلام شده و تمهیدات ویژه ای برای افزایش رفاه و منزلت و بهبود ارائه خدمات برای آنها پیش بینی شده که در نیمه دوم سال و سال آینده با حمایت دولت و مجلس محقق خواهد شد. تقی زاده با اشاره به بحران صندوق های بازنشستگی گفت: امروز به کرات از بحران در صندوق های بازنشستگی به عنوان ابر چالش های آینده در کنار بحران های آب، محیط زیست و اشتغال نام برده می شود در حالی که صندوق ها جزئی از کل نظام تأمین اجتماعی اند و وظیفه آنها پس انداز بخشی از سرمایه افراد در هنگام کار و سپس بازگشت آن در دوران بازنشستگی است. وی ادامه داد: منظور از بحران برهم خوردن توازن میان ورودی ها و خروجی ها به صندوق ها است و پیش بینی می شود طی چند سال آینده شرایط دشواری بر صندوق ها حاکم شود که امید است با تدابیر بموقع سایه بحران کنار برود.او افزود: اگر امیدآفرین نباشیم یقیناً جامعه با بحران های اجتماعی بزرگتری روبه رو خواهد شد.
تجلیل از بازنشستگان نخبه در این مراسم عنایت الله بخشی و علیرضا خمسه بازنشستگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و از بازیگران بزرگ عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون کشورمان و همچنین ابراهیم حسین زاده مقبلی دارای نشان درجه یک هنر در محور فرهنگ و هنر، عزت الله قلانی بازنشسته سازمان حج و زیارت و نرگس کریمی خواهر شهید حاج داوود کریمی، بازنشسته آموزش و پرورش در محور ایثار و فداکاری، علی میثمی بازنشسته دانشگاه خوارزمی و محمدعلی برهانی بازنشسته آموزش و پرورش در محور علوم، آموزش و پژوهش، ناصر پایه گذار بازنشسته آموزش و پرورش در محور ورزش و تندرستی و پروانه مافی بازنشسته استانداری در محور فعالیت های اجتماعی به عنوان بازنشستگان نمونه صندوق بازنشستگی کشوری برگزیده و با اهدای تندیس و لوح از آنها تقدیر شد. رئیس جمهوری در پیامی به مناسبت روز بازنشستگان: بازنشستگی آغازی برای انتقال سال ها تجربه به نسل جوان است حسن روحانی رئیس جمهوری همزمان با ۲۵ ذیحجه روز تکریم از خانواده و بازنشستگان در پیامی اعلام کرد: بی تردید بازنشستگی پایان راه نیست؛ بلکه آغاز یک دوران پربار برای حضوری دوباره در جامعه و انتقال سال ها تجربه به نسل جوان است. متن پیام رئیس جمهوری که توسط انوشیروان محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم تجلیل از بازنشستگان نمونه کشور قرائت شد، به شرح ذیل است: بازنشستگان، گنجینه ای گرانقدر از سرمایه های انسانی کشورمان می باشند که به عنوان راهنما همواره می توانند در خدمت کشور عزیزمان باشند. بی تردید بازنشستگی پایان راه نیست؛ بلکه آغاز یک دوران پربار برای حضوری دوباره در جامعه و انتقال سال ها تجربه به نسل جوان است. در ادامه این پیام آمده است: پاسداشت حرمت بزرگان در خانواده از آموزه های هدایتگر اسلامی و فرهنگ کهن ایرانی و یکی از مهم ترین ارکان تحکیم بنیان جامعه است؛ ضروری است تا این نمادهای سختکوشی و تجربه را پاس بداریم و از دریای بیکران تجارب ارزنده آنان در عرصه های مختلف فرهنگی، هنری و اجتماعی بهره مند شویم.
روز تکریم عزیزان بازنشسته فرصتی است برای آنکه بگوییم بازنشستگی ثمره تلاش و مایه افتخار است و گذشته های پرتلاش که حاصل آن گنجینه ای است از تجربیات گرانبهای تلخ و شیرین و اندوخته های منحصر به فرد برای بازنشستگان و چراغ راهی برای جوانان و شاغلین می باشد.برخود لازم می دانم از مقام و منزلت بازنشستگان خدوم و سال ها تلاش صادقانه و تجارب ارزشمندشان تشکر و قدردانی نمایم.

لینک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

عوارض ناخوشایند مصرف بیش از حد آب لیمو

سلامت نیوز: در شرایطی که آبلیمو حاوی طیف گسترده ای از فواید سلامت است، مصرف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *